sklep internetowy sklep internetowy sklep internetowy
Logowanie REJESTRACJA
koszyk jest pusty
zamknij
Wiosenne sadzenie – begonie i gloksynie
2013-02-25 07:01:57
cebule kwiatowe news

 

Begonie bulwiaste (Begonia tuberhybrida) to piękne i niezawodnie kwitnące rośliny zdobiące rabaty, tarasy i balkony przez całe lato aż do mrozów. Gloksynie (Sinningia), zachwycające bujnymi kwiatami w mocnych barwach, wykorzystywane są jako rośliny doniczkowe uprawiane w pomieszczeniach. Obie rośliny wykształcają organy spichrzowe w postaci sporych  bulw, o średnicy  5-7 cm. Najlepszym czasem do ich sadzenia jest koniec lutego i marzec.

Begonie i gloksynie to rośliny ciepłolubne, nie znoszące mrozu, a co więcej do efektywnego wzrostu wymagające temperatury około 20 stopni C. Od posadzenia bulw do wykształcenia pierwszych pąków kwiatowych potrzebują około dwóch - trzech miesięcy. Uprawę rozpoczynamy zatem w ogrzewanych pomieszczeniach – w warunkach domowych lub w ciepłej szklarni.

Gleba:
Obie rośliny wymagają gleby żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej. Do jej sporządzenia używamy ziemi kwiatowej z domieszka kompostu i kwaśnego torfu. Więcej torfu dosypujemy begoniom – lubią glebę kwaśniejszą, o odczynie pH 5,5-6,5. Gloksynie dobrze rosną w ziemi o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym  - pH 6-7.
 
Sadzenie: 
Na dnie doniczek, do których sadzimy bulwy koniecznie umieszczamy warstwę drenażu (kawałki styropianu, kamyki, potłuczone elementy ceramiczne) umożliwiające skuteczny odpływ nadmiaru wody. Wsypujemy przygotowaną ziemię, lekko ugniatamy. Bulwy układamy wypukłą częścią do dołu (pąki pędowe pojawiają się w części wklęsłej) i zasypujemy cienką warstwą ziemi (1-2 cm). Delikatnie podlewamy w taki sposób, aby strumień wody nie zmył gleby.  Ustawiamy w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej.
 
Pielęgnacja po posadzeniu: 
Doniczki do czasu wypuszczenia  pędów nie muszą stać w widnym miejscu. Wraz z pojawieniem się pierwszych listków ustawiamy je w miejscu jasnym, lecz mało nasłonecznionym (na bezpośrednie słońce źle reaguje szczególnie gloksynia). Podlewamy umiarkowanie, zwiększając ilość wody wraz ze wzrostem roślin, pamiętając że są wrażliwe zarówno na przelanie jak i przesuszenie. W przypadku ulistnionej gloksynii duże znaczenie ma również wilgotność powietrza – szczególnie w temperaturze powyżej 22-23 stopni C. Aby zwiększyć wilgotność stosujemy szersze podstawki pod doniczki z kamykami polewanymi wodą.
 
Pielęgnacja w trakcie kwitnienia: 
Rośliny z wykształconymi pąkami kwiatowymi możemy już wystawić na miejsca eksponowane. Po 15-tym  maja (uwaga na ryzyko przymrozków) begonie ostrożnie wysadzamy  na rabaty lub do większych donic na tarasy i balkony. Gloksynie są zbyt delikatne do uprawy na zewnątrz – to typowe domowe kwiaty doniczkowe. Wstawiamy je do dekoracyjnych osłonek i uprawiamy na parapecie okiennym od strony wschodniej lub północno-zachodniej. Przez cały okres kwitnienia zarówno begonie jak i gloksynie zasilamy co 2 tygodnie płynnymi nawozami do roślin kwitnących – tylko w ten sposób zaspokoimy ich duże wymagania pokarmowe. Unikamy jedynie dostarczania nadmiernej ilości nawozów azotowych, ponieważ wtedy obfitemu wzrostowi liści nie będzie towarzyszyło równie bujne kwitnienie.
 
Przechowywanie bulw: 
Właściwie pielęgnowane begonie kończą wzrost i kwitnienie dopiero z pierwszym przymrozkiem. Wtedy zmrożone pędy odcinamy, bulwy delikatnie wykopujemy i suszymy. Kwitnienie gloksynii trwa krócej, potem pozostają jedynie liście. Roślinę podlewamy do czasu, gdy są w dobrej kondycji (już nie nawozimy). Wraz pierwszymi oznakami spowolnienia wzrostu (żółknące i zasychające liście), gloksynię stopniowa zasuszamy (przestajemy podlewać). Gdy zakończy wegetację, bulwy wykopujemy, oczyszczamy i suszymy. Do następnego sezonu bulwy begonii i gloksynii przechowujemy przysypane piaskiem w pomieszczeniu o temperaturze 12-15 stopni C.
 

Wpisz tu swoje uwagi

Zamknij