sklep internetowy sklep internetowy sklep internetowy
Logowanie REJESTRACJA
koszyk jest pusty
zamknij
Jeżówki – wymarzone byliny do ogrodu naturalnego
2013-03-26 13:24:08
cebule kwiatowe news

Jeżówki  (Echinacea purpurea) to wspaniałe rośliny do ogrodów naturalnych. Ich delikatne koszyczki kwiatowe przypominające kwiaty rumianku kojarzą się z pełnymi swobody łąkami i leśnymi polanami, albo rozległymi kompozycjami ogrodowymi, gdzie rośliny występują w dużych grupach, wydawałoby się, bez żadnej opieki ogrodnika. Na dodatek wydzielają tak atrakcyjny nektar, że nawet w ogrodach miejskich wabią stada motyli, które w słoneczne dni z upodobaniem pożywiają się na ich kwiatach. Jeżówki ładnie wyglądają także po przekwitnięciu – brązowe główki kwiatowe, w których dojrzewają nasiona, pozostają na roślinach przez jesień i zimę. Urozmaicają zimowy krajobraz, a także dostarczają pożywienia dla ptaków, które chętnie z niego korzystają .

Dzikie jeżówki  to rośliny z północno-amerykańskich prerii i lasów. Lubią gleby żyzne i niezbyt suche. W kolejnych latach rozrastają się w gęste kępy.  Najlepiej rozwijają się na stanowiskach mocno nasłonecznionych.  Kwitną od lipca do października w odcieniach różu i purpury.  Jeżówki odznaczają się wysoką żywotnością, są odporne na mróz i upały, przetrzymają krótkie okresy suszy. Dla pobudzenia kwitnienia warto rośliny ogławiać – czyli obrywać przekwitłe kwiatostany. Jednak kwiaty rozwijające się w końcówce lata można już pozostawić  - jako element dekoracyjny na czas zimy. Jeżówki nie nadają się na świeży kwiat cięty, ale świetnie sprawdzają się w suchych bukietach. Ich przekwitłe kwiatostany, dumnie sterczące na sztywnych pędach, to świetna baza do tworzenia suchych kompozycji. 

 
Jeżówki  rozmnażamy z nasion, ale  odmiany wyłącznie przez podział roślin matecznych na wiosnę – bo tylko wtedy zachowamy kształt i barwę kwiatów. W pierwszym roku po posadzeniu młode rośliny wymagają sporo uwagi. Należy zadbać o prawidłową wilgotność podłoża i starannie usuwać chwasty. W pierwszym sezonie na zimę warto zabezpieczyć je warstwą ściółki.
 
W ostatnich latach, wraz ze wzrostem popularności ogrodów naturalnych, jeżówki znalazły się w centrum zainteresowania ogrodników hodowców – którzy prezentują coraz to ciekawsze  wcielenia tych wdzięcznych roślin. Nowe odmiany jeżówek zachwycają zaskakującymi kolorami. Paleta barw jeżówek to już nie tylko odcienie różu, ale również kolor biały, czerwony, pomarańczowy, żółty, a nawet zielony. Pojawiają się także odmiany o kwiatach dwubarwnych. Koszyczki kwiatowe z delikatnego rumiankowego kształtu zamieniły się w puchate, wielopłatkowe kwiaty, dla których trudno znaleźć odpowiedniki w naturze. W ten sposób jeżówka z prostej preriowej rośliny przekształciła się w obiekt pożądania wielu ogrodników hobbystów, którzy z zapałem śledzą rynkowe nowości i z upodobaniem wzbogacają swoje ogrody w coraz ciekawsze odmiany.
 

Wpisz tu swoje uwagi

Zamknij