Kalendarium prac ogrodniczych: kwiecień, maj, czerwiec.
Te trzy wiosenne miesiące to dla ogrodnika okres wspaniałej radości, ale też i wytężonej pracy. Budząca się do życia przyroda jak co roku zaskakuje i cieszy, a rośliny wraz z upływającym czasem zachłannie zajmują rabaty i grządki. Teraz zadaniem ogrodnika jest sprawne wykonanie tegorocznych zasiewów i nasadzeń oraz troska o to, aby rośliny uprawne dobrze się rozwijały. Oznacza to nie tylko dbałość o zasobne i właściwie nawodnione podłoże, ale również ciągłą, ogrodniczą wojnę – z chwastami, szkodnikami i chorobami roślin. Motywacji do pracy w tym okresie z pewnością nie zabraknie. W ogrodzie z każdym dniem jest piękniej, bo wiosna to czas bujnie kwitnących kwiatów cebulowych: przebiśniegów, delikatnych cebulic, narcyzów i wspaniałych tulipanów, które czarując barwami i zapachami wynagradzają poniesione trudy.
Prace do wykonania:
W ogrodzie
1. Prace porządkowe
Na początku kwietnia kończymy zwykle ogrodowe prace porządkowe polegające na wygrabianiu resztek zasuszonych zeszłorocznych bylin i starych liści. Zdejmujemy również ostanie zimowe osłony. W łagodne zimy takie prace z powodzeniem można wykonać już w marcu, ale jeśli zima długo nie daje za wygraną, wiele prac nawarstwia się właśnie w kwietniu.
2. Przygotowanie grządek i rabat pod zasiewy i nasadzenia
Kluczem do sukcesu w uprawach ogrodniczych jest staranne przygotowanie gleby pod nowe rośliny. Planując nasadzenia przyjrzyjmy się dobrze podłożu w ogrodzie. Większość roślin preferuje miejsca dobrze zdrenowane, o glebie przepuszczalnej, zasobnej w składniki odżywcze. Gleba powinna być pulchna i pozbawiona chwastów. Wczesna wiosna to dobry okres na zasilenie niezbyt żyznych stanowisk kompostem lub przekompostowanym obornikiem, który mieszamy z wierzchnią warstwą podłoża.
3. Sadzenie krzewów i drzew z odkrytym korzeniem
W marcu i kwietniu, zanim wegetacja ruszy na dobre, możemy sadzić drzewa i krzewy z odkrytym korzeniem, zarówno te ozdobne (np. róże) jak użytkowe (owocowe). Pamiętajmy o dobrym przygotowaniu podłoża i regularnym podlewaniu młodych roślin.
4. Dzielenie bylin
W kwietniu przesadzamy i dzielimy rozrośnięte byliny, które kwitną latem i jesienią. M.in. temu zabiegowi można poddać liliowce, floksy, astry jesienne, czy tawułki. Pamiętajmy, że bezpośrednio po przesadzeniu rośliny są osłabione i wymagają szczególnej opieki (częste podlewanie). Mineralne zasilanie przesadzonych roślin wstrzymujemy do momentu, aż się przyjmą i rozpoczną wzrost.
5. Siew kwiatów i warzyw wprost do gruntu.
Korzystając z kalendarza siewu dla poszczególnych gatunków i odmian, już od kwietnia, a nawet, jeśli pogoda pozwoli także w końcówce marca, rozpoczynamy siew roślin, które nie wymagają pikowania. Na początku naszej listy znajdzie się np. marchew, pietruszka i zielony groszek, kwiaty jednoroczne odporne na chłód, potem rzodkiewka i rzepa, w połowie maja warzywa dyniowate i kwiaty ciepłolubne, następnie kwiaty dwuletnie i byliny.
6. Wysadzanie bylin, cebulek i kłączy wprost do gruntu
Byliny kupione z odkrytym korzeniem to rośliny odporne na chłody, dlatego wysadzamy je jak najszybciej po nabyciu, o ile tylko ziemia jest rozmarznięta. Sadzenie cebulek i kłączy uzależniamy od ich tolerancyjności na niskie temperatury. Bez zwlekania sadzimy lilie, liatry, pustynniki – ich nie będziemy musieli wykopywać jesienią. Od połowy kwietnia wysadzamy mieczyki, krokosmie, frezje, iksje, i jaskry. Od początku maja sadzimy rośliny nie tolerujące mrozów, czyli np. dalie, pacioreczniki, ismeny, inkarwillę, czy eucharis. Jeśli zdążą wypuścić pierwsze pędy przed ostatnim wiosennym przymrozkiem, pamiętajmy aby je zapobiegawczo okryć na chłodne noce.
7. Wysadzanie rozsady oraz pędzonych cebulek i kłączy
Rośliny wcześniej przygotowane w domu lub oranżerii (np. begonie, dalie, agapanty oraz rozsadę kwiatów i warzyw) w połowie maja wysadzamy na miejsca stałe. Staramy się, aby sadzenie odbyło się po ostatnim wiosennym przymrozku.
8. Ogławianie kwiatów pojawiających się w ogrodzie
To jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, polegający na systematycznym obcinaniu przekwitłych kwiatostanów. W ten sposób zapobiegamy dojrzewaniu nasion, a roślina większe siły witalne przeznacza na dalsze kwitnienie lub rozwój cebul i kłączy, jeśli wykształca organy spichrzowe. Przed ogławianiem powstrzymujemy się tylko wtedy, kiedy zależy nam na zebraniu nasion.
9. Walka z chwastami i szkodnikami
Już od początku sezonu regularnie usuwamy ekspansywne chwasty, które z upodobaniem rozwijają się na rabatach i w warzywniku. Chwasty konkurują z roślinami uprawnymi o wodę i składniki odżywcze, „zagęszczają” miejsce uprawy – przez co łatwiej o choroby grzybowe. Od wczesnej wiosny zbieramy i usuwamy ślimaki oraz likwidujemy pierwsze skupiska mszyc.
10. Nawadnianie
Wraz z rosnącymi temperaturami warto kontrolować wilgotność gleby. Wiele roślin źle znosi przesuszenie, dlatego koniecznie trzeba je podlewać w okresach bezdeszczowych. Ważne, aby tego zabiegu nie przeprowadzać w trakcie silnego nasłonecznienia i jednocześnie unikać nadmiernego moczenia liści i kwiatów.
11. Zasilenie roślin w pojemnikach na balkonach i tarasach
Szczególną uwagę w zakresie odżywiania poświęcamy roślinom uprawianym w pojemnikach. Ze względu na ograniczony dostęp do podłoża zwykle dla obfitego kwitnienia potrzebują dodatkowych dawek nawozu w stosunku do roślin uprawianych w gruncie. Od momentu wykształcenia pierwszych kwiatów, zarówno rośliny cebulowe i bulwiaste (np. begonie) jak i te uzyskane z nasion (np. petunie) regularnie zasilamy nawozami wieloskładnikowymi w ilości zgodnej z instrukcją producenta nawozu.
W domu i oranżerii
1. Przygotowanie rozsady kwiatów i warzyw
W kwietniu zgodnie z kalendarzem siewu kontynuujemy siew nasion na rozsadę. m.in. wysiewamy rośliny, które nie potrzebują pikowania, np. dyniowate. Rośliny wysiane wcześniej, wymagające pikowania przesadzamy po ukazaniu się pierwszych listków właściwych. W maju i czerwcu możemy rozpocząć przygotowanie rozsady warzyw i kwiatów przeznaczonych do dosadzania na puste miejsca w ogrodzie lub wykorzystywanych jako poplony. W szczególności warto mieć np. trochę rozsady sałaty, którą dosadzimy w miejsca po wyrwanych główkach. Na rabaty przydadzą się sadzonki aksamitek lub cynii, które szybko uzupełnią wolne przestrzenie.
2. Hartowanie rozsady
W drugiej połowie kwietnia przy dobrej pogodzie rozpoczynamy hartowanie rozsady. Pojemniki z roślinami wystawiamy początkowo na krótki okres na wolne powietrze, stopniowo zwiększając czas przetrzymywania siewek na zewnątrz do kilku godzin. Hartowanie pomaga roślinom dostosować się do warunków panujących w ogrodzie.
3. Przyśpieszanie kwitnienia letnich kwiatów cebulowych
Również w kwietniu wysadzamy do donic ciepłolubne rośliny cebulowe i bulwiaste, których kwitnienie chcemy przyśpieszyć. Do tej grupy zaliczamy np. begonie, dalie, pacioreczniki i kalle. W drugiej połowie maja przenosimy je z całą bryłą korzeniową na rabaty lub możemy dalej uprawiać w pojemnikach wystawionych na taras lub balkon.
4. Pielęgnacja kwiatów cebulowych i bulwiastych uprawianych w pomieszczeniach
Niektóre rośliny cebulowe i bulwiaste, np. gloksynia, kliwia, glorioza – cały czas mogą lub nawet powinny pozostawiać w pomieszczeniach. Należy zapewnić im właściwe nasłonecznienie i wilgotność oraz pamiętać o okresowym zasilaniu nawozami, stałymi lub płynnymi, które pobudzają roślinę do wzrostu i kwitnienia.