sklep internetowy sklep internetowy sklep internetowy
Logowanie REJESTRACJA
koszyk jest pusty
zamknij
Ogród daliowy
2013-04-29 06:36:24
cebule kwiatowe news

Dalie od lat cieszą się uznaniem właścicieli ogrodów. Te mało kapryśne rośliny bujnie kwitną przez całe lato aż do jesiennych przymrozków, jeśli tylko poświęcimy im odrobinę uwagi. Dalie przybyły z upalnej Ameryki Środkowej, dlatego nie zimują w ogrodzie – nawet najmniejszy przymrozek bywa dla nich zabójczy. Mimo, że wymagają corocznego wiosennego sadzenia, w ciągu jednego sezonu zdążą w pełni się rozwinąć wykształcając dorodne, pełne wigoru  kwiaty. Tę zdolność zawdzięczają bulwiastym organom spichrzowym, w których gromadzą zapasy substancji odżywczych. Dzięki nim bezpośrednio po posadzeniu mogą zacząć bardzo intensywny wzrost. 

 

Liczne odmiany dalii są tak zróżnicowane, że znajdziemy właściwe rośliny zarówno na wysokie i rozległe rabaty, jak i na niskie obwódki, a także do balkonowych pojemników. Nie powinno być także problemu z doborem koloru – dalie nie kwitną tylko na niebiesko. Dodatkowo możemy wybierać pośród różnorodnych kształtów kwiatów – od prostych dalii z pojedynczym okółkiem płatków po odmiany z pełnymi kwiatami o płatkach zaokrąglonych (dalie dekoracyjne) lub rurkowych (dalie kaktusowe).
 
Sadzenie dalii
Dla dalii wybieramy stanowiska słoneczne, na glebie głęboko uprawionej, zasobnej w substancje odżywcze. Dla każdej rośliny rezerwujemy sporo miejsca – sadzimy je w ostępach od 30 do 60 cm – w zależności od pokroju odmiany.
 
Dalie do ogrodu najczęściej wysadza się na przełomie kwietnia i maja. Karpy czasami mają już wtedy  widoczne młode pędy – należy uważać, aby w trakcie sadzenie nie wyłamały się – to opóźni wzrost roślin. Bulwy zasypujemy 2-5 cm warstwą ziemi i podlewamy. Do czasu ostatnich wiosennych przymrozków uważnie obserwujemy daliowe rabaty – jeśli zapowiadają się mroźne noce, a pędy wyrosły już ponad ziemię – koniecznie przykrywamy rośliny.
 
Jeśli chcemy przyśpieszyć kwitnienie, karpy dalii możemy wysadzić do pojemników w domu lub szklarni już na początku kwietnia. Na rabaty przenosimy je w drugiej połowie maja – i tu znów ograniczeniem są ostatnie wiosenne przymrozki.
 
Pielęgnacja
Na słabszych glebach warto dalie kilka razy w trakcie sezonu dokarmić nawozami wieloskładnikowymi – ale nie można stosować zbyt dużo azotu – rośliny wykształcą wtedy dużo liści i niewiele kwiatów. Przy małej ilości opadów deszczu trzeba je koniecznie podlewać. Przy niedostatku wody w glebie liście dalii szybko więdną, a rośliny tracą zdolność do kwitnienia. Wysokie odmiany wymagają palikowania, które zabezpieczy je przed wyłamaniem w trakcie deszczu lub wiatru. Dla obfitego kwitnienia, a także dla dekoracyjności dalii ważne jest ogławianie roślin (obcinanie przekwitłych kwiatostanów. Dzięki niemu zawiązują więcej kwiatów i oczywiście lepiej wyglądają.
 
Wykopywanie i przechowywanie
Dalie kończą wegetację wraz z pierwszym jesiennym przymrozkiem. Bezpośrednio po nim karpy dalii należy ostrożnie wykopać i oczyścić nieco z nadmiaru ziemi, odciąć pędy, i przez kilka dni przesuszyć w pomieszczeniu zabezpieczonym od mrozu. Tak przygotowane bulwy zasypujemy przesuszonym torfem lub piaskiem i przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu do następnej wiosny. Nie zapomnijmy oznaczyć karp – inaczej wiosną nie rozróżnimy przechowywanych odmian.

Wpisz tu swoje uwagi

Zamknij